První uhlíkově neutrální výroba hadic na světě

Tisková zpráva | 11. 10. 2022

Tradiční značka Semperit vznikla v rakouském městě Wimpassing už v roce 1824. Oderská společnost Semperflex Optimit s.r.o. patří mezi největší výrobce průmyslových a hydraulických hadic na světě. Ve světě totiž zaujímá pozici třetího největšího výrobce hadicoviny. Aktuálně má společnost instalovanou kapacitu 100 milionů metrů hadic ročně, což dle jednatele a generálního ředitele společnosti Ing. Daniela Pazdírka „je taková délka, která by dvaapůlkrát obtočila naši planetu“.

Semperit je proto jednou z vůbec nejstarších značek v oblasti gumárenské výroby. Název firmy vznikl spojením latinského výrazu Semper it, což znamená stále v pohybu. Do historie prvního města na řece Odře se gumárenský průmysl začal zapisovat v roce 1866 kdy průmyslníci Schneck a Kohnberger přenesli výrobu pogumovaného textilu z Rakouska do Oder. V roce 1922 pak získala firma název Optimit, který se v 60. letech 20. století zapsal do povědomí lidí v česku zejména výrobou tenisových míčků a gumových koupacích čepic.

V roce 1998 byla naše česká společnost koupena firmou Semperit a o rok později byla Optimitka integrována do skupiny jako Semperflex Optimit Odry. Segment Semperflex, jenž se zabývá výrobou hadic a do něhož Optimitka patří, působí v Rakousku, Číně a Thajsku.

Od roku 1998 do roku 2018 investovala Optimitka do svého růstu 3,5 miliardy korun. Investice šly dvojím směrem. Jednak se zvyšovala kapacita výroby, a to zejména v oblasti hydraulických hadic, kde se za 20 let zvedla instalovaná kapacita z 3,5 milionů metrů na 70 milionů, tedy 20-krát.

V roce 2017 byla otevřena třetí hala na výrobu hydraulických hadic s instalovanou kapacitou 14 milionů metrů za rok. A další investicí v roce 2018, kdy přibyla hala číslo čtyři pro dalších 14 milionů metrů hydraulických hadic ročně. Vedle toho byl rozšířen i sklad hotových výrobků, ve kterém tak byla navýšena skladovací kapacita o třetinu na stávajících 13-tisíc paletových míst a ze kterého v průměru Optimitka vyexpeduje v průměru 400 kilometrů hadic každý den.

Značka Optimit letos slaví 100 let. Společnost má v současnosti celkovou instalovanou kapacitu 100 milionů metrů hadic ročně a zaměstnává přes 900 zaměstnanců.

V červenci letošního roku byla schválena investice na vybudování další výrobní haly, která bude první uhlíkově neutrální výrobou hydraulických hadic na světě. Nové pracoviště bude vysoce automatizované, což zvýší celkovou produktivitu práce, stabilitu procesů a zajistí konzistentní kvalitu výrobků. Díky nové investici podnik vyrobí od roku 2025 dalších 32 miliónů metrů hydraulických hadic ročně a zaměstná navíc okolo 100 lidí.This will close in 0 seconds